تک چرخه‌ی الکتریکی چیست؛ همه چیز در مورد یک وسیله‌ی نقلیه‌ تک چرخ!

دو مرد جوان در حال راندن تک چرخه‌ی الکتریکی در یک محیط سرسبز

 

 

تک چرخه‌ی الکتریکی چیست؛ همه چیز در مورد یک وسیله‌ی نقلیه‌ تک چرخ!

 

یکی از هیجان انگیزترین و جدیدترین لوازم حمل و نقل تک نفره وسیله‌ای است که به تک چرخه‌ی الکتریکی (Electric Unicycle) معروف است. این وسیله‌ی جذاب دو جای پا دارد و به صورت ایستاده کاربر را جا به جا می‌کند. همانطور که از نامش مشخص است تک چرخه‌ی الکتریکی با نیروی الکتریکی حرکت می‌کند و جزء وسایل نقلیه‌ی سبز به شمار می‌آید. این وسیله‌ی دوست داشتنی انعطاف پذیری کاربری بالایی دارد و برای حرکت روی انواع سطوح مناسب است اما با محیط‌های شهری سازگاری بالاتری دارد. اگر ظاهر جذاب و اسرار آمیز تک چرخه‌ی الکتریکی توجه شما را هم به خود جلب کرده است، با ما همراه باشید تا با هم بیشتر با آن آشنا شویم.

 

فردی در حال راندن تک چرخه‌ی الکتریکی سیاه رنگ با زانو بند در محیط شهری

 

تک چرخه‌ی الکتریکی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

اجزای سازنده‌ی موتور تک چرخه‌ی الکتریکی شامل یک موتور الکتریکی متصل به دیواره‌ها، یک باتری قابل شارژ، یک مادر برد با ژیروسکوپ و شتاب سنج می‌شود.

همانطور که اشاره شد تک چرخه‌ی الکتریکی با انرژی باتری قابل شارژ حرکت می‌کند و احتیاجی به پدال زدن ندارد. در مدل‌های مختلف تک چرخه‌ی الکتریکی باتری، ظرفیت‌ و قدرت متفاوتی دارد و این موضوع بر گستره‌ی مسافتی و حداکثر سرعت آن اثر می‌گذارد.

مثل اسکوتر برقی، تک چرخه‌ی‌ برقی هم باید مداوما شارژ شود. قدرت باتری و زمان شارژ کامل آن ممکن است در مدل‌های مختلف متفاوت باشد اما بیشتر مدل‌ها با یکبار شارژ مسافت زیادی را می‌توانند طی کنند.

هر تک چرخه‌ی الکتریکی یک برد کنترل کننده دارد تا بتواند تغییر در حالت قرارگیری وزن کاربر و تعادل محوری را حفظ کند. فاکتور حفظ تعادل خودکار جزء ویژگی‌های تک چرخه‌ی الکتریکی است اما حفظ تعادل طرفین (چپ و راست) توسط کاربر انجام می‌شود.

تک چرخه‌ای که مناسب حرکت در آب هوای برفی، بارانی و حتی زمین‌های ناهموار است باید لاستیک عاج دار داشته باشد.

 

دو فرد در حال راندن تک چرخه‌ی الکتریکی و چرخیدن با گرفتن دست یکدیگر

 

چطور می‌توان تک چرخه سواری کرد؟

خبر خوش این است که اگر تجربه‌ی سواری با هاوربرد را دارید، آموختن تک چرخه سواری برایتان ساده‌تر خواهد بود! زیرا همانند هاوربرد، تک چرخه‌ی برقی هم با استفاده از تکنولوژی ژیروسکوپ پایدارکننده، به صورت خودکار تعادل این دستگاه را حفظ می‌کند. کاربر با جهت دادن به بدن خود می‌تواند تک چرخه‌ی برقی را به حرکت دربیاورد. اگر به جلو مایل شوید دستگاه سرعت می‌گیرد، اگر بیشتر وزنتان را به عقب متمایل کنید، سرعت دستگاه پایین می‌آید و متوقف می‌شود. برای دور زدن هم باید وزنتان را به سمت چپ یا راست بیندازید.

در هنگام حرکت بهتر است بدنتان ریلکس باشد و خیلی سفت و سخت نایستید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا تا با جریان و حرکات تک چرخه هماهنگی بیشتری داشته باشید. همچنین اگر زانوها را به تک چرخه بچسبانید و کمی خم کنید می‌توانید تعادل بهتری داشته باشید و ضربات و تکان‌های تک چرخه را خنثی ‌کنید. با این روش کم کم یاد می‌گیرید که با استفاده از پاهایتان بیشتر تکان‌ها را جذب کنید.

استفاده از کلاه کاسکت، زانوبند، آرنج بند و مچ بند در هنگام یادگیری و حتی بعد از آن توصیه می‌شود. به شما توصیه می‌کنیم قبل از شروع روی یادگیری روی آمادگی بدنی خود کار کنید. داشتن آمادگی بدنی بهتر به شما کمک می‌کند که در صورت از دست دادن کنترل تک چرخه‌ی الکتریکی، بتوانید عکس العمل سریع‌تری داشته باشید.

سواری با تک چرخه‌ی الکتریکی در معابر عمومی با توجه به تکنیک سواری متفاوت، احتیاج به چندین جلسه تمرین دارد اما جالب است بدانید که دشواری سواری با این وسیله به هیچ وجه با سختی یادگیری سواری با تک چرخه‌ی پدالی قابل مقایسه نیست!

 

نتیجه گیری

تک چرخه‌ی الکتریکی، که از نوادگان تک چرخه‌ی پدالی به شمار می‌آید، یکی از جذاب‌ترین انتخاب‌ها برای دوستداران هاوربرد، اسکیت، اسکیت برد و عاشقان هیجان است. حتی جالب است بدانید بر طبق گفته‌ی خلبانی که تک چرخه سواری را امتحان کرده است، این مدل سواری نزدیک‌ترین تجربه‌ای است که به پرواز داشته است!

 اگر دوست دارید تک چرخه را امتحان کنید اما می‌خواهید کنترل بیشتری روی حرکات آن داشته باشید جالب است بدانید که این وسیله می‌تواند به جای یک چرخ، برای تعادل بیشتر دو چرخ کوچک‌تر موازی داشته باشد یا دارای فرمان و زین باشد (تا حتی بیشتر از قبل به یک وسیله‌ی نقلیه در فیلم‌های علمی تخیلی شبیه شود!) البته داشتن این آپشن‌ها قیمت تک چرخه‌ی الکتریکی را به طرز قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد.

در سال‌های اخیر تک چرخه‌ی الکتریکی از لحاظ مدت نگهداری شارژ، مقدار مسافت طی شده با یکبار شارژ و سرعت شارژ شدن پیشرفت‌های چشمگیری داشته که آن را به یک وسیله‌ی نقلیه‌ی شخصی واقعی تبدیل کرده است. در مورد تک چرخه‌ی الکتریکی چه فکر می‌کنید؟ دوست دارید این وسیله را امتحان کنید؟ نظرتان را با ما در کامنت‌ها درمیان بگذارید.